Gospodarka / Biznes

Kujawsko-pomorskie inwestycje kolejowe – nowe możliwości dla regionu

Ponad 6 milionów ton ropy naftowej z norweskich złóż na Morzu Północnym zabezpieczyła Grupa ORLEN. Umowa podpisana z bp gwarantuje dostawy do Naftoportu w Gdańsku już w przyszłym kwartale. Takie działania to kontynuacja polityki dywersyfikacji dostaw surowca, którą KONCERN prowadzi od ostatnich pięciu lat. Obecnie 100 proc. ropy naftowej pochodzi z wielu kierunków, m.in. z Morza Północnego, Afryki Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego, a także Zatoki Perskiej i Meksykańskiej.

Ministerstwo Infrastruktury wraz z PKP SA działa na rzecz podróżnych z Włocławka. Jako wyraz wdzięczności za ich cierpliwość, prace budowlane wewnątrz nowego dworca są w końcowej fazie i już niedługo będzie on gotowy do użytku. Przeprowadzenie odbiorów technicznych jest ostatnim krokiem do oficjalnego otwarcia dworca.

Włocławek otrzymał nowy, nowoczesny i proekologiczny dworzec, który stanie się wizytówką miasta i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Ten sukces zawdzięczamy Programowi Inwestycji Dworcowych, który przeznaczył do końca 2023 r. prawie 3 mld zł na modernizację prawie 200 dworców – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Obsługa podróżnych została przeniesiona z dworca tymczasowego do nowego budynku, co pozwala wykonawcy wkrótce zakończyć inwestycję i zagospodarować przestrzeń wokół dworca. Rozbiórka dworca tymczasowego, który pełnił swoją funkcję podczas trwania budowy, również wkracza w decydującą fazę.

Realizacja nowego dworca w Włocławku ukazuje wyjątkowość Programu Inwestycji Dworcowych, podkreślając jego wielkość i zakres. To także doskonały przykład współpracy między koleją a samorządem, która pozwoliła na powstanie multimodalnego węzła przesiadkowego. Dzięki temu, podróżni i przyszli najemcy będą mogli cieszyć się zwiększonym komfortem w nowym, bardziej nowoczesnym dworcu. Wszystko to potwierdza słowa Ireneusza Maślaniego, członka zarządu PKP SA, który stwierdził: „To wyjątkowy projekt, który zwiększy komfort i wygodę w budynku”.

Dworzec kolejowy we Włocławku jest integralną częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Przygotowania do budowy nowego dworca rozpoczęły się w 2019 roku, a wiosną 2021 roku ruszyły prace budowlane.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przyjechał 28 czerwca br. do województwa kujawsko-pomorskiego, aby uczestniczyć w spotkaniu porannego dotyczącego rewitalizacji linii kolejowej Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek. Prace remontowe mające na celu przywrócenie tamtejszych przewozów, które zostały zawieszone w 2011 r., szacowane są na 12 mln zł. Aby jednak rozpocząć budowę, konieczna jest deklaracja organizatora przewozów – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który zapewni uruchomienie pociągów na tej trasie.

Rewitalizacja linii kolejowej Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek ma szansę przyczynić się do rozwoju całego miasta i regionu. Prace remontowe mające na celu przywrócenie tamtejszych przewozów, będące jednym z głównych tematów spotkania, szacowane są na 12 mln zł. Zgodnie z ustaleniami, aby rozpocząć budowę, konieczna jest deklaracja organizatora przewozów – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który zapewni uruchomienie pociągów na tej trasie.

Minister A. Adamczyk podkreślił, że należy kontynuować prace związane z remontem dworca w Aleksandrowie Kujawskim, biorąc pod uwagę, że jest to jeden z ważniejszych zabytków w Europie. Zgodnie z założeniami, remont ma zostać ukończony w 2021 roku.

Budynek dworca jest od 2008 roku własnością Gminy Miejskiej Aleksandrów Kujawski. Władze Gminy zapowiedziały, że będą wspierać projekt remontu, aby zapewnić, że dworzec zostanie zachowany na lata.

PAP SA nie zmienia treści komunikatów, które są publikowane w naszym serwisie. Nadawca odpowiada za treść komunikatu zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version