Gospodarka / Biznes

Strategia rekrutacji zapewniająca sukces: przypadek ING Hubs Poland

Mariusz Sosna, członek zespołu zarządzającego w ING Hubs Poland, podczas konferencji Infoshare w Gdańsku powiedział: „Praca zespołowa jest konieczna, aby osiągnąć sukces. Zespół pracowników to jak drużyna piłkarska – połączenie talentów potrzebnych do wygrania meczu”.

Mariusz Sosna twierdzi, że zakup całej drużyny jest najprostszą drogą do sukcesu. Niestety, w przypadku PSG z Francji to rozwiązanie nie zadziałało. Doniesienia medialne wskazują, że drużyna jest niezadowolona, gra nie działa, a kibice nie szanują piłkarzy. Dlatego, aby osiągnąć prawdziwy sukces, trzeba znaleźć złoty środek między zakupem całej drużyny a pozostawieniem jej w spokoju.

„Na rynku są działające w ten sposób firmy. Oferują najwyższe wynagrodzenia, zatrudniają ekspertów w swoich dziedzinach, co oczywiście przekłada się na sukces. Ale według mnie to nie jest w ta droga rozwoju firmy, to nie jest model, który utrzyma sukces w długiej perspektywie” – przekonywał Mariusz Sosna.

Borussia Dortmund obrała inną ścieżkę. Klub dokonuje wyboru zawodników za relatywnie niską cenę, ale wkłada w ich szkolenie dużo wysiłku i pracy. Zespół jest ważniejszy niż poszczególne jednostki i skupia się na tworzeniu systemu, który w przyszłości przyniesie korzyści.

Borussia Dortmund stawia na strategię długoterminową. Klub ma na celu zapewnienie zawodnikom odpowiedniego szkolenia i wsparcie, aby w przyszłości osiągnąć sukces. W ten sposób Borussia wykorzystuje swoje zasoby do budowy drużyny, która może przynieść korzyści w przyszłości.

Mariusz Sosna nazwał rekrutację pracowników jako działanie porównywalne do wyłaniania zawodników na boisku piłkarskim. Zdolności i kompetencje są tu kluczowe, aby znaleźć odpowiedniego kandydata, który w pełni odpowiada oczekiwaniom pracodawcy.

„Zamiast tego warto skupić się, żeby mieć najlepszy proces rekrutacyjny na rynku, który stale, miesiąc w miesiąc dostarcza najlepszych pracowników z rynku” – przekonywał Mariusz Sosna.

„Istotne jest też rozwijanie marki. Każdy 15-16 latek chce grać w Borussi, bo wie, że to gwarantuje rozwój i stabilność kariery. My, jako firma, też tak działamy. Stawiamy na zapewnienie bezpieczeństwa naszym pracownikom” – podkreślił przedstawiciel ING Hubs Poland. 

Mariusz Sosna zaznaczył, że wszystko zaczyna się od procesu rekrutacji. Przyciągnięcie dobrego pracownika, to przecież pierwszy krok do sukcesu.

Aby uzyskać optymalne rezultaty, ważne jest, by proces rekrutacji był wysoce efektywny. Mariusz Sosna wskazał, że ważne jest, by wszyscy potencjalni pracownicy byli dokładnie przeszukiwani i wyselekcjonowani pod kątem wiedzy, charakteru, kompetencji i doświadczenia.

Według niego ważne jest, aby zatrudnianie pasjonatów, bo to talent jest ważniejszy niż wiedza, którą można zdobyć. Po drugie, charakter jest ważniejszy niż kompetencje, które można podnieść, a po trzecie, zaangażowanie powinno być stawiane ponad doświadczenie.

Mariusz Sosna wyjaśnił, że pozyskanie pracownika to dopiero początek. Ważny staje się proces rozwoju kadr, który ma zapewnić, że z talentów uda się wyciągnąć jak najwięcej.

Systemowe podejście może wydawać się nudne, ale długoterminowa strategia oparta o codzienną pracę może przynieść wymierne korzyści, jeśli dotrzyma się kilku warunków.

Mariusz Sosna podkreślił, że odpowiednie nastawienie i wykonanie wszystkich czynności w określony sposób pozwolą na osiągnięcie zamierzonego rezultatu.

Dlatego też, aby móc efektywnie zarządzać pracownikami, ważne jest, by proces rekrutacji był wysoce skuteczny.

„Przyjęte przez nas motto firmy mówi, że stawiamy na rozwój pracowników, a wzrost firmy i dobre wyniki finansowe są tego konsekwencją” – podsumował Mariusz Sosna.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version