Rozmowa lekarza z pacjentem onkologicznym na temat szkodliwości palenia – apel Polskiej Grupy Raka Płuca
Zdrowie

Rozmowa lekarza z pacjentem onkologicznym na temat szkodliwości palenia – apel Polskiej Grupy Raka Płuca

Palenie papierosów jest groźnym nałogiem, który w ostatnich latach zaczął wzrastać wśród Polaków. Co gorsza, 90% osób z podejrzeniem raka płuca to byli lub aktualni palacze. Prof. Dariusz M. Kowalski, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca, podkreśla, że porzucenie palenia jest niezbędne dla skutecznego leczenia. Z tego powodu lekarze powinni edukować swoich pacjentów na temat zagrożeń związanych z paleniem i doradzać im, aby jak najszybciej zerwali z nałogiem, jeśli chcą uzyskać pozytywne efekty leczenia.

Zaczyna się odnotowywać istotny spadek liczby palących kobiet w wielu krajach na całym świecie. Wynika to nie tylko z coraz większej świadomości związku palenia tytoniu z chorobami i wczesną śmiercią, ale również z narastającej konkurencji w formie produktów zastępczych, takich jak papierosy elektroniczne i podobne.

„Generalnie pozytywnie należy ocenić zakaz palenia w miejscach publicznych oraz powszechną edukację na temat szkodliwości palenia, którą prowadzimy nie tylko my, ale wiele różnych organizacji, czego skutkiem jest to, że palenie staje się mniej modne i coraz mniej ludzi pali i będzie paliło. Proszę zwrócić uwagę, że w tej chwili w mediach praktycznie nie widzi się osób z papierosem” – podkreśla prof. Tadeusz Orłowski z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuca w Warszawie.

Ostatnio obserwowano wzrost liczby osób palących papierosy, który wg ekspertów, wiąże się z pandemią koronawirusa, stresującymi sytuacjami, poczuciem zagrożenia i zamknięciami. Jednakże, długotrwałe palenie tytoniu może prowadzić do poważnych chorób, takich jak: choroby płuc, choroby układu krążenia i nowotwory narządów przewodu pokarmowego, pęcherza, nerek i innych.

Konsekwencją palenia tytoniu są także kłopoty zdrowotne, zarówno te błahe, jak i bardziej poważne. Oprócz chorób płuc i układu krążenia, może ono powodować nowotwory narządów przewodu pokarmowego, pęcherza, nerek, a nawet zaburzenia psychiczne. Dlatego zaleca się, aby zachować szczególną ostrożność w kwestii palenia papierosów.

Młodzi ludzie często nie są świadomi skutków palenia tytoniu na ich zdrowie. Przekonanie ich do rezygnacji z nałogu wymaga wsparcia profesjonalistów, takich jak lekarze oraz edukacji w szkołach. Ważne jest, aby uświadomić młodym ludziom jak niebezpieczny jest ten nałóg, zarówno na krótką, jak i długą metę. Dzięki takim działaniom można wywrzeć wpływ na zachowania palących i wskazać im alternatywne sposoby spędzania czasu.

„Młody człowiek nie myśli o tym, co będzie za te 20 czy 30 lat. Żyje chwilą. Ja paniom zawsze powtarzam, że jeżeli nie będą paliły, to będą miały piękną cerę i mniej wydadzą na wszelkie kremy. Do młodych mężczyzn częściej trafia argument, że palenie będzie miało negatywny wpływ na ich sprawność seksualną. Ostrzegamy także przed elektronicznymi papierosami, bo to jest prosta droga do nałogu, bo jeżeli uzależnimy się od nikotyny, to potem będziemy jej szukali, a najprostszy sposób to jest sięgnięcie po papierosa i zapalenie. Ponadto te wyroby też zawierają toksyczne substancje” – dodaje prof. Orłowski.

„Pozwoliło nam to stworzyć takie narzędzie, które prowadzi do tego, że populacje z dużym ryzykiem, czyli osoby, które długo i dużo paliły, mają szansę, po zastosowaniu tej metody diagnostycznej, wykryć nowotwór w niskim stopniu zaawansowania, a jak wszyscy wiemy, niskie stopnie zaawansowania, to większa szansa wyleczenia trwałego. Nadal odsetek chorych z rakiem niedrobnokomórkowego płuca, który jest kwalifikowany do leczenia chirurgicznego, nie przekracza ok. 15-17%. Zastosowanie tomografii komputerowej niskodawkowej może poprawić te wyniki, a tym samym zwiększyć odsetek chorych, którzy będą kwalifikowani do leczenia chirurgicznego i zwiększyć odsetek chorych trwale wyleczonych” – zaznacza prof. Kowalski.

Skuteczna profilaktyka dla palacza

Niskodawkowa tomografia komputerowa to nowatorski sposób wykrywania raka płuc i stosowania profilaktyki, który został z powodzeniem wprowadzony w ostatnim czasie.

Skuteczna profilaktyka dla palacza wymaga odpowiedniego zrozumienia problemu nałogu i wsparcia silnej woli, dlatego bardzo ważne jest, aby pacjenci mieli dostęp do poradni antytytoniowych.

Liczba poradni antytytoniowych w Polsce jest dramatycznie mała i niedostosowana do potrzeb społecznych. Dlatego potrzebne jest wsparcie NFZ w celu zwiększenia liczby poradni oraz zapewnienia wykwalifikowanej kadry medycznej i psychologów, którzy mogliby pomóc pacjentom w rzuceniu palenia.

Dodatkowo, wsparcie finansowe pozwoli na wdrożenie skutecznych programów profilaktycznych, co w przyszłości zmniejszy obciążenie płatnika związane z chorobami, w tym nowotworowymi.

Konieczność zmiany

Konieczna jest długofalowa zmiana, w celu zapewnienia wszystkim palaczom dostępu do poradni antytytoniowych oraz zwiększenia skuteczności programów profilaktycznych.

Rzucenie palenia jest skomplikowane i wymaga odpowiedniego zrozumienia problemu oraz wsparcia silnej woli. Poradnie antytytoniowe mają kluczową rolę w pomaganiu ludziom w całym procesie rzucania palenia.

Dlatego rząd powinien wspierać tego typu poradnie, zapewniając odpowiednie finansowanie i zasoby, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał w walce z nałogiem.

Poprzez wprowadzenie jasnych standardów i wymogów, można zapewnić, że wszystkie poradnie antytytoniowe będą dostarczać wysokiej jakości opiekę i wsparcie dla palaczy.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ