Przyszłość technologii wodorowych w Poznaniu – nowe możliwości
Nauka i technika

Przyszłość technologii wodorowych w Poznaniu – nowe możliwości

Ponadnarodowe porozumienie państw Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich – 3 Seas Hydrogen Council – będzie podpisane 16-17 maja podczas 2. Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Celem porozumienia jest zbudowanie bezpiecznej przyszłości opartej na energetycznej niezależności, której kluczową rolę odgrywać będzie wodór. Eksperci i decydenci związani z wodorowym rynkiem z całej Europy zgromadzą się w Poznaniu, aby wziąć udział w wydarzeniu.

Na Forum Wydarzeń dotyczących Odnawialnych Źródeł Energii będą obecni najważniejsi międzynarodowi eksperci w tej dziedzinie. Otwarcia spotkania dokona Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Celem spotkania jest wypracowanie skutecznych regulacji w tej dziedzinie. Dodatkowo, Ministerstwo Klimatu i Środowiska zorganizuje warsztaty p.n. „Strategia rozwoju dolin wodorowych w Polsce”.

„Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Europy, przy jednoczesnej dbałości o klimat i strategię dekarbonizacji, jest dziś wielkim wyzwaniem. Region CEE stanowi poligon instalacji OZE i z impetem wdraża technologie wodorowe. Unifikacja regulacji, kompatybilność i współpraca międzynarodowa są dziś nieodzowne” – mówi Paweł Piotrowicz, prezes Hydrogen Poland.

Rządy Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich przygotowują wspólną inicjatywę wodorową, 3 Seas Hydrogen Council. 16 maja podpisane zostanie porozumienie, którego sygnatariuszami będą Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Estonii, Ukraina, Słowenia i Litwa. Przyjęta platforma ma na celu wspieranie całego regionu w dążeniu do zielonej transformacji, poprzez wymianę doświadczeń i wspólne działania.

3 Seas Hydrogen Council będzie innowacyjnym pomysłem na współpracę państw Europy Środkowej i Wschodniej. Będzie to znakomita okazja do dzielenia się wiedzą i budowania lepszej przyszłości dla nas wszystkich.

Podstawą energii zrównoważonej jest wodorowy napęd, który może odgrywać kluczową rolę w przyszłej transformacji energetycznej. Wodorowe paliwo jest ekologicznym źródłem energii, ponieważ jego jedynym produktem ubocznym jest para wodna. Poprzez wykorzystanie wodorowych technologii w celu wytworzenia energii, możliwe jest uzyskanie znacznych korzyści w zakresie ochrony środowiska i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Wodorowy napęd stanowi kluczowy element transformacji energetycznej, zapewniając bezpieczne, zrównoważone i czyste źródło energii. PKN ORLEN wdraża w swoich projektach rozwiązania z zakresu wodorowej energii, aby zapewnić sprawne i ekologiczne dostawy energii. Akademia Wodorowa to platforma, która ma na celu wspieranie wiodących firm w dziedzinie wodorowego napędu, wspomagając ich w budowie nowych technologii i uczeniu się nowych umiejętności.

PKN ORLEN dostrzega potencjał wodorowego napędu w transformacji energetycznej i jego kluczową rolę w spełnieniu ambitnych celów zrównoważonego rozwoju. Akademia Wodorowa ma na celu wsparcie przedsiębiorstw w zakresie innowacji i przyspieszenia wdrożenia nowych technologii, aby umożliwić skuteczne wykorzystanie wodorowego napędu w codziennych dostawach energii.

Wodorowy napęd jest niezwykle ważnym elementem transformacji energetycznej, służąc do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, ochrony środowiska i zrównoważonego zaopatrzenia w energię. PKN ORLEN wspiera przedsiębiorstwa w wykorzystaniu wodorowego napędu poprzez Akademię Wodorową, aby pomóc w tworzeniu technologii i nauczeniu się nowych umiejętności potrzebnych do realizacji ambitnych celów dotyczących zerowej emisji netto do 2050 r.

„Grupa ORLEN już teraz jest jednym z największych europejskich producentów wodoru, który wykorzystujemy na potrzeby działalności rafineryjnej, petrochemicznej i nawozowej. Nasza strategia zakłada dynamiczną dekarbonizację procesu wytwarzania wodoru. Celem Grupy jest uzyskanie do końca dekady pozycji regionalnego lidera w zeroemisyjnej produkcji tego produktu – w tym czasie osiągniemy zdolność wytwarzania 1 GW odnawialnego wodoru rocznie. Zastosowanie wodoru widzimy nie tylko w przemyśle, ale także jako paliwo w transporcie zbiorowym, komponent paliw syntetycznych dla lotnictwa oraz w energetyce. Realizację naszych planów biznesowych będą wspierać kadry kształcone w ramach powołanej przez ORLEN Akademii Wodorowej, która jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą w Polsce” – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN S.A.

16 maja o godzinie 13:20 odbędzie się debata PKN ORLEN: „Kadry przyszłości na podstawie Akademii H2”. O godzinie 14:20 zostanie przeprowadzona dyskusja „Jak wykreować rynek wodoru w Polsce?”, której partner generalny forum to Idea 3W. Panele odbywać się będą na kilku scenach. Program jednej z nich przygotowany został przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. W ramach cyklu „Horyzont gospodarki wodorowej” zostaną zaprezentowane konkretne przykłady wykorzystania transformacji energetycznej do rozwoju przedsiębiorstwa. 17 maja odbędzie się posiedzenie Wielkopolskiej Platformy Wodorowej oraz wręczone zostaną nagrody w konkursach „H2IDEA” organizowanym przez TÜV SÜD Polska oraz „Studencki Pomysł na Start-up Wodorowy” – konkurs Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Wystąpienia oraz prezentacje wydarzeń zostaną zaprezentowane na scenie Dobrych Praktyk oraz scenie „Hydrogen rocks”.

H2POLAND to wyjątkowe wydarzenie, które łączy w sobie forum oraz przestrzeń ekspozycyjną. Firmy i instytucje będą miały możliwość zaprezentowania najbardziej zaawansowanych rozwiązań wodorowych. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć Arthurbus, autobus napędzany wodorem, który powstał dzięki współpracy polsko-niemieckiej. Zdaniem dr. Larsa Gutheila, dyrektora generalnego Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, istnieje wiele możliwości współpracy z Polską, ponieważ nasz kraj jest jednym z liderów w produkcji wodoru w Europie, oferując doskonałe warunki do produkcji oraz wysoki poziom kompetencji w dziedzinie technologii wodorowych.

Konferencja skupi wybitnych ekspertów i przedstawicieli wiodących firm oraz instytucji zajmujących się technologiami wodorowymi z całej Europy, aby wymienić i analizować najnowsze trendy, produkty i rozwiązania techniczne. Zostaną omówione aktualne i przyszłe wyzwania, jakie stoją przed wodorową technologią.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej https://h2poland.com.pl/pl/ i dołączenia do społeczności #H2POLAND na LinkedIN: https://www.linkedin.com/showcase/h2poland/, aby poznać szczegóły dotyczące programu, panelistów oraz rejestracji.

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND odbędzie się w dniach 16-17 maja 2023 w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To unikalne wydarzenie zaoferuje przestrzeń do międzyśrodowiskowej współpracy biznesu, nauki, samorządów lokalnych oraz organizacji pozarządowych, aby wspólnymi siłami zmaksymalizować udział polskich zasobów produkcyjnych i usługowych w realizacji inwestycji wodorowych.

Celem H2POLAND jest popularyzacja wiedzy dotyczącej technologii nisko- i zeroemisyjnych. Konferencja skupi wybitnych ekspertów i przedstawicieli wiodących firm oraz instytucji, aby wymienić i analizować najnowsze trendy, produkty i rozwiązania techniczne. W trakcie spotkania zostaną omówione aktualne i przyszłe wyzwania, jakie stoją przed wodorową technologią.

Pierwsza:

Organizatorem wydarzenia jest Grupa MTP, która ma zaszczyt ogłosić, że odbywa się ono pod honorowym patronatem takich instytucji jak: Krajowa Izba Gospodarcza, Konfederacja Lewiatan, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Polska Agencja Kosmiczna, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Miasto Poznań.

Druga:

Grupa MTP z wielkim zadowoleniem ogłasza, że patronem honorowym tego wydarzenia są takie instytucje jak: Krajowa Izba Gospodarcza, Konfederacja Lewiatan, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Polska Agencja Kosmiczna, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Miasto Poznań.

Region gospodarz: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego łączący siły z PKN Orlen jako partnerem strategicznym.

Patronat merytoryczny: EY, Hydrogen Poland, Hynfra, Klaster Technologii Wodorowych, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, TÜV SÜD zapewniając doskonałą wiedzę i nowatorskie rozwiązania.

Patronat branżowy: Polska Organizacja Biometanu, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, Polski Klaster Technologii Kompozytowych, Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii – tworząc silne i niezależne podstawy.

Konferencja została zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego wraz z PKN Orlen jako partnerem strategicznym, wspierana przez znakomity zespół patronów.

Współpraca z EY, Hydrogen Poland, Hynfra, Klaster Technologii Wodorowych, Regionalna Izbą Gospodarczą Pomorza, TÜV SÜD, Polską Organizacją Biometanu, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, Polskim Klastrem Technologii Kompozytowych i Polskim Stowarzyszeniem Magazynowania Energii zapewnia wsparcie merytoryczne i branżowe.

Partner generalny – Idea 3W.

Partner gold – Grupa Technologiczna ASE oraz Toyota Central Europe.

Partnerzy – Air Products, Agencja Rozwoju Przmysłu, Bürkert Fluid Control Systems, Gaznet, Impact Clean Power Technology, KAWASAKI Gas Turbine Europe, PESA, Politechnika Gdańska, PRF i ZE PAK.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ