Autostrada łącząca Trójmiasto z Czechami – Nowe Możliwości Dla Regionu!
Polityka

Autostrada łącząca Trójmiasto z Czechami – Nowe Możliwości Dla Regionu!

Ministerstwo Infrastruktury pragnie poinformować, że odcinek autostrady A1 pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem został właśnie ukończony. Teraz kierowcy będą mogli bezpiecznie podróżować trasą prowadzącą od Trójmiasta do granicy polsko-czeskiej w Gorzyczkach.

Autostrady i nowe drogi ekspresowe są niezwykle ważne dla ludzi, ponieważ poprawiają bezpieczeństwo i ułatwiają transport. W przypadku tej szczególnej trasy, z północy na południe, zmiany były naprawdę potrzebne. Od lat bowiem podróżowano tutaj bardzo niebezpiecznie, co powodowało wiele wypadków i wypadków śmiertelnych. Dzięki premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który wyznaczył Ministrowi Infrastruktury takie zadanie, udało się dokończyć odcinki A1 i stworzyć nową arterię komunikacyjną. Ta droga otwiera teraz nowe możliwości gospodarcze i handlowe, ponieważ w ciągu 4,5-5 godzin z Trójmiasta do granicy polsko-czeskiej w Gorzyczkach można przejechać zgodnie z przepisami i z odpoczynkiem.

„Otwarcie odcinka autostrady A1 od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska to kolejny etap realizacji przełomowej inwestycji drogowej. Droga ta stanowi istotną część siatki dróg w Europie Środkowej, a jej uruchomienie oznacza, że pasażerowie mogą teraz w bezpieczny i wygodny sposób przemierzać trasę od Morza Bałtyckiego do granic z Czechami z prędkością do 140 km/h” – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Ostatni, 24-kilometrowy odcinek realizacyjny wyposażono w dwie jezdnie po trzy pasy ruchu każda, wyłożone nawierzchnią betonową. Przed końcem ubiegłego roku niektóre odcinki były już przejezdne, jednak z ograniczeniem prędkości do 100 km/h. Obecnie, po skończeniu prac wykończeniowych w otoczeniu trasy głównej, można bezpiecznie i zgodnie z przepisami poruszać się po tej pełnoprawnej autostradzie z prędkością 140 km/h. Odcinek od Tuszyna do początku obwodnicy Częstochowy ma ponad 80 km i wyposażony jest w dwa jezdnie po trzy pasy każda. Prace nad dobudową trzeciego pasa ruchu na krótkim, początkowym odcinku obwodnicy Częstochowy są w trakcie i nie wpływają na ruch.

Konstrukcja autostrady A1 sięga aż do 1989 roku. Przeprowadzona wtedy inwestycja umożliwiła powstanie trasy z Tuszyna pod Łodzią do Piotrkowa Trybunalskiego. Następnie w latach 2005-2011 zbudowano północną część trasy, od Rusocina pod Gdańskiem do Torunia, która wytyczyła nowy kierunek dla ruchu samochodowego. W kolejnych latach powstawały kolejne odcinki autostrady, aż do ostatniej realizacji w latach 2015-2019, która umożliwiła przejazd blisko 60 km od Pyrzowic do granicy z Czechami w Gorzyczkach.

W 2018 r. GDDKiA rozpoczęła przebudowę odcinków trasy A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz trzech odcinków DK1 od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy. W kwietniu 2019 r. podpisano umowę na przebudowę ostatniego fragmentu trasy od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska. Razem długość trasy wynosi nieco ponad 80 km.

Autostrada A1 to strategiczne połączenie transportowe, które umożliwia łatwą i szybką komunikację między Morzem Bałtyckim a Adriatykiem. Przebiega ona przez 560 km, od Rusocina do Gorzyczek, a jej istnienie wzmacnia międzynarodowe szlaki transportowe. Co więcej, stanowi ona również kręgosłup drogowy dla autostrad A2 i A4 oraz dróg ekspresowych S1, S5, S7 i S8, biegnących ze wschodu na zachód.

Od lat staramy się o dofinansowanie prac budowlanych związanych z przebudową ok. 81 km istniejących odcinków dróg: A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz DK1 od Piotrkowa Trybunalskiego do początku obwodnicy Częstochowy. Łączny koszt projektu wynosi 3,5 mld zł, z czego 1,7 mld zł stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jest to dla nas ważne wsparcie, które pozwoli na realizację inwestycji oraz przyniesie korzyści dla mieszkańców i podróżujących.

PAP S.A. nie wprowadza żadnych zmian do treści komunikatów, które są publikowane na stronie. Odpowiedzialność za treść tych komunikatów ponosi ich nadawca zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ