Korzyści podatkowe dla obywateli: podsumowanie 4 lat rządowej polityki
Gospodarka / Biznes

Korzyści podatkowe dla obywateli: podsumowanie 4 lat rządowej polityki

Ponad dwa tysiące kierowców przeszło już weryfikację osobistą w pierwszym Punkcie Obsługi Kierowców Bolt. Firma Bolt zapowiada jeszcze więcej – wkrótce otworzą kolejnych 27 Punktów w wielu miastach w Polsce, m.in. w Krakowie, Lublinie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu.

Ministerstwo Finansów pragnie zapewnić Polakom sprawiedliwy system podatkowy, dlatego od 2016 roku rząd wprowadził szereg udogodnień dla podatników. Wśród nich znalazły się korzystne zmiany dotyczące czterech głównych rodzajów podatków: VAT, PIT, CIT i akcyzy. Dzięki nim miliony Polaków mogą odczuć obniżenie obciążeń podatkowych.

Warto podkreślić, że rząd uczynił wiele, aby zagwarantować podatnikom sprawiedliwe i przystępne warunki płacenia podatków. Wprowadzane od 2016 roku rozwiązania skutecznie poprawiają sytuację finansową milionów osób.

Ubiegłoroczna ustawa Niskie Podatki zmieniła oblicze polskiej administracji skarbowej. Dzięki niej Polacy i mniej zamożne osoby mogą liczyć na rekordowe zwroty podatkowe, a także na szybką realizację swoich obowiązków podatkowych. Ministerstwo Finansów, które wprowadziło tę ustawę, wspiera podatników i wysłuchuje ich potrzeb, wprowadzając nowoczesne e-usługi i dostosowując administrację skarbową do ich oczekiwań. Dzięki temu podatki są niższe, a ich płacenie jest bardziej sprawiedliwe i przyjazne.

Rząd wprowadził wiele zmian w podatku dochodowym, które zmniejszyły obciążenia finansowe Polaków. Stawka podatku PIT na skali podatkowej zmniejszyła się do poziomu 12%, a próg podatkowy został zwiększony aż do 120 000 zł. Co więcej, rząd podwyższył kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. Dla osób w wieku do 26 lat, powracających do kraju, rodzin 4+ i pracujących seniorów przygotowano specjalną ofertę – PIT-0. Dzięki tym zmianom podatnicy mogą swobodnie wykorzystać swoje dochody bez obawy o nadmierne obciążenia finansowe.

Rządowe reformy dotyczące podatków przyczyniły się do poprawy sytuacji gospodarczej mikroprzedsiębiorstw. Stawki CIT dla małych podatników zostały obniżone w 2017 roku z 19% do 15%, a w 2019 roku z 15% do 9%. Przedsiębiorcy mają także dostęp do atrakcyjnych ulg podatkowych, w tym do ulgi IP BOX, do B+R na działalność badawczo-rozwojową, do ulgi na prototyp, na innowacyjnych pracowników, na robotyzację i na ekspansję.

Wprowadzone zmiany pozytywnie wpłynęły na podatników świadczących usługi niematerialne, medyczne oraz wybrane usługi IT. Stawka ryczałtu została zmniejszona z 17% do 15%, z 15% do 14% oraz z 15% do 12%, a najwyższa 20-procentowa stawka została całkowicie zniesiona. Ponadto przychody uprawniające do skorzystania z ryczałtu zostały zintensyfikowane z 250 tys. do 2 mln euro.

Aby złagodzić skutki inflacji oraz zmniejszyć obciążenia w podatku VAT i akcyzie, wdrożono tarcze antyinflacyjne. W ramach tego programu obniżono lub zwolniono z akcyzy między innymi paliwa silnikowe, lekki olej opałowy, energie elektryczną dla gospodarstw domowych i sprzedaż detaliczną paliw silnikowych. Akcyza dla małych producentów wina, gorzelni producentów owoców i małych browarów została obniżona o połowę, a eko-samochody zwolnione z akcyzy. W przypadku samochodów hybrydowych akcyza została obniżona do 50%.

Rząd w ostatnich latach zdecydował się obniżyć VAT na wiele produktów spożywczych, takich jak pieczywo, ciastka, owoce, orzechy, zupy, buliony i musztarda. Zmniejszono także stawkę podatku od produktów dla niemowląt i dzieci, w tym żywności, smoczków, pieluszek i fotelików samochodowych, a także produktów higienicznych, takich jak podpaski, tampony, pieluchy i pieluchomajtki, a także od e-booków i e-prasy.

Rząd wprowadził szereg ulg podatkowych i obniżeń w celu złagodzenia obciążeń finansowych obywateli. Warto wymienić najważniejsze z nich:

1. Obniżono VAT na wybrane produkty spożywcze, produkty dla niemowląt i dzieci oraz produkty higieniczne.
2. Do zera spadł VAT na e-booki, e-prasę, darowizny dla ukraińskich ofiar wojny, leki, maseczki, sprzęt ochronny, leki, sprzęt komputerowy, szczepionki i testy na COVID-19.
3. W ramach tarczy antyinflacyjnej obniżono stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe, energię elektryczną i cieplną, paliwa silnikowe oraz gaz ziemny.
4. Akcyza została obniżona dla małych producentów wina, gorzelni producentów owoców i małych browarów, a także dla samochodów hybrydowych i eko-samochodów.
5. Wprowadzono niższy PIT – 12%, wyższy próg dochodowy dla 32-proc. podatku, zerowy PIT dla młodych, powracających do kraju, rodzin 4+ i pracujących seniorów oraz podwojenie kosztów uzyskania przychodu dla pracowników.
6. Obniżono CIT dla małych podatników do 9%, a limity stosowania stawki 9% CIT do 2 mln.
7. Wprowadzono trzy ulgi podatkowe: termomodernizacyjną, na zabytki oraz IP BOX.
8. Umożliwiono wspólne rozliczenie za cały rok podatkowy dla małżonków, którzy zawarli związek małżeński w trakcie roku podatkowego.
9. Wprowadzono ulgi na robotyzację, ekspansję, sponsoring, innowacyjnych pracowników i prototyp.
10. Polska Strefa Inwestycji pozwala na zwolnienie z podatku dochodów z działalności gospodarczej osiągniętych z realizacji nowej inwestycji.
11. Ryczałt został ułatwiony zmniejszeniem stawek dla usług niematerialnych, medycznych, IT i zlikwidowaniem najwyższej stawki. Zwiększono limit przychodów do 2 mln euro.

PAP SA publikuje komunikaty bez żadnej ingerencji w ich treść. Nadawca odpowiada za treść komunikatu zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ