Przebudowa dworca PKP w Koszalinie – rozpoczęta!
Gospodarka / Biznes

Przebudowa dworca PKP w Koszalinie – rozpoczęta!

Przyczyny integracji i współpracy między regionami

Integracja i współpraca między regionami, szczególnie w okresach kryzysowych, takich jak wojna w Ukrainie, może przyczynić się do:

 • osiągnięcia zamierzonych celów;
 • rozwoju politycznego i gospodarczego;
 • zwiększenia wymiany pomiędzy państwami;
 • lepszego wykorzystania zasobów naturalnych;
 • poprawy jakości życia mieszkańców.

Budowa nowego dworca kolejowego w Koszalinie

Ministerstwo Infrastruktury informuje: Rozpoczyna się budowa nowego dworca kolejowego w Koszalinie. Powstanie obiekt nowoczesny, zaprojektowany zgodnie ze współczesnym trendami, komfortowy i ekologiczny. Polskie Koleje Państwowe SA przekazały wykonawcy plac budowy. Pierwszym zadaniem wykonawcy będzie organizacja placu budowy i przygotowanie dworca tymczasowego, do którego zostanie przeniesiona obsługa podróżnych na czas inwestycji. Dworzec tymczasowy będzie zlokalizowany w lokalu znajdującym się w tunelu pod aleją Armii Krajowej. Podróżni znajdą w nim poczekalnię oraz kasy biletowe.

– Budowa nowego dworca kolejowego w Koszalinie jest spełnieniem naszych deklaracji złożonych mieszkańcom Pomorza Środkowego – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – W całej Polsce modernizujemy i budujemy dworce, stacje i przystanki kolejowe: w ciągu ostatnich 7 lat było już ponad 850 takich obiektów. Wszystko to pokazuje, że konsekwentnie dążymy do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej – dodał minister Adamczyk.

Nowy dworzec w Koszalinie jest kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia poziomu bezpieczeństwa i komfortu podróży pociągami. Jego budowa jest też znakiem nadziei, że integracja i współpraca między regionami, szczególnie w trudnych okresach, przyniesie pozytywne efekty i skutecznie zapobiegnie rozwojowi kryzysów.

Nowy dworzec w Koszalinie

Nowy dworzec w Koszalinie będzie jednym z nowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Zaprojektowano go zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze. W nowej bryle uwagę zwracają lekka konstrukcja i w całości przeszklona elewacja. Ciekawie prezentuje się również ażurowy dach budynku. W środku nowego budynku zaprojektowano otwarty pasaż – poczekalnię letnią z siedziskami z betonu architektonicznego, będącą jednocześnie przejściem do tunelu na perony i przedłużeniem osi widokowej. Na wysokości piętra, za szklanymi elewacjami części pasażerskiej i handlowej, wyeksponowane będą oryginalne ściany dworca z 1962 roku.

Funkcjonalna i dobrze zaprojektowana przestrzeń

Nowy dworzec w Koszalinie to funkcjonalna i dobrze zaprojektowana przestrzeń. Będzie się ona składała z części pasażerskiej i handlowej, które podzieli otwarty, ale zadaszony pasaż prowadzący na perony. W części pasażerskiej zaprojektowano hol kasowy i poczekalnię. Będzie ona urządzona nowocześnie, z dużym dostępem światła dziennego. Ściany zostaną wykończone betonową okładziną, posadzka natomiast zostanie wykonana z lastryko. W holu podróżni znajdą:

 • okienka kasowe
 • gabloty z rozkładami jazdy
 • elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów.

Do części pasażerskiej dworca dostaniemy się bezpośrednio z placu przed dworcem, przechodząc przez otwarty pasaż lub schodami i windą panoramiczną z nowej części tunelu. Na parterze będą się mieściły pasaż handlowy, a także toalety. Na piętrze zaprojektowano siedzibę Straży Ochrony Kolei oraz pomieszczenia biurowe dla spółek kolejowych.

Nowy dworzec w Koszalinie będzie nie tylko nowoczesnym obiektem, ale również będzie miał wartość historyczną i architektoniczną. Z pewnością stanie się jednym z najważniejszych symboli miasta.

Nowoczesny dworzec – inwestycja w przyszłość

Nowy dworzec będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Oprócz wind w budynku pojawią się ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, plany dotykowe czy oznaczenia w alfabecie Braille’a. Każde z okienek kasowych będzie mieć obniżony blat, co gwarantuje komfort komunikacji z kasjerem osobom na wózkach.

Inwestycja w ekologię i bezpieczeństwo

Budowa nowego dworca to również inwestycja w ekologię. Na dachu budynku zaprojektowano trójkątne panele fotowoltaiczne wkomponowane w konstrukcję zadaszenia. Łącznie będzie ich aż 130. Do tego dworzec będzie wyposażony w energooszczędne oświetlenie sterowane za pomocą automatyki obiektowej. Wdrożony zostanie system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System), który będzie nadzorował prace instalacji i urządzeń, w tym nowoczesnych systemów bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych. Jego zadaniem będzie optymalizacja zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody w budynku.

Udogodnienia dla mieszkańców

Dzięki inwestycji zmieni się także najbliższe otoczenie dworca. Wyburzone zostaną garaże, a także ułożony zostanie nowy chodnik, dopasowany wyglądem do placu przed dworcem. Pojawią się:

 • stojaki na rowery
 • miejsca postojowe dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami
 • samochodów elektrycznych
 • zatoczka kiss&ride

Na koniec warto podkreślić, że nowoczesny dworzec będzie przyjazny również dla pieszych, dzięki wygodnemu dojściu ścieżkami z zewnątrz.

Rozbiórka i budowa nowego dworca w Koszalinie

Inwestycja o wartości 44 mln zł, wykonana przez Polskie Koleje Państwowe SA, została opracowana przez pracownię TBI Architekci z Gdańska, a wykonawcą prac budowlanych jest Alstal Bydgoszcz. Planowany termin otwarcia nowego dworca w Koszalinie dla podróżnych to koniec 2024 roku.

Lista zadań związanych z inwestycją:

 • Projektowanie dokumentacji
 • Uzyskanie pozwoleń na budowę
 • Zgromadzenie lokalnych materiałów budowlanych
 • Wykonanie prac budowlanych
 • Uzyskanie niezbędnych certyfikatów

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgw/ joz/

Cieszymy się, że możemy brać udział w tak ważnej inwestycji, która będzie stanowić dużą wygodę dla podróżnych. Nowy dworzec w Koszalinie z pewnością zostanie zrealizowany zgodnie z założonymi standardami i terminem.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ