Prezydent Sopotu Jacek Karnowski występuje przed Komisją Nadzwyczajną: Raport z sesji
Gospodarka / Biznes

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski występuje przed Komisją Nadzwyczajną: Raport z sesji


Forum Gospodarcze TIME

Forum Gospodarcze TIME to od lat największe wydarzenie sektora ICT w rejonie CEE. Jest neutralną platformą dialogu ekspertów, wymiany wiedzy i informacji, wpisaną w kalendarz największych konferencji w CEE. Stanowi miejsce ważnej debaty i konsultacji społecznych przedstawicieli rządu, Komisji Europejskiej oraz regulatorów z przedsiębiorcami. W tegorocznej edycji Forum dominować będą tematy związane z wyzwaniami zielonej transformacji cyfrowej. Nadszedł czas, aby rozpocząć reformę rozproszonego rynku energii w Polsce, budowę europejskiej autonomii cyfrowej w przemyśle i usługach oraz przedstawić strategię cyfrowego rozwoju gospodarczego do 2050 roku.

Komunikat Centrum Informacyjnego Senatu

Przekazujemy komunikat Centrum Informacyjnego Senatu:

  • Szanowni Państwo,
  • Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że Komisja Nadzwyczajna do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych wysłuchała 6 marca 2023 r. prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego w związku z doniesieniami prasowymi, jakoby był on inwigilowany przy użyciu programu Pegasus przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi.
  • „Gazeta Wyborcza” napisała 3 marca br., że Jacek Karnowski był inwigilowany Pegasusem w latach 2018-19, gdy przygotowywał kampanię opozycji do Senatu.

Centrum Informacyjne Senatu wzywa wszystkich zainteresowanych do podjęcia działań, aby ujawnić prawdę i zagwarantować bezpieczeństwo obywateli. Jest to szczególnie ważne dla utrzymania praworządności w Polsce.

Inwigilacja prezydenta Karnowskiego

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski wyjaśnił, że o tym, iż jego telefon został zaatakowany przez Pegasusa, dowiedział się niedawno od dziennikarzy „Gazety Wyborczej”. „Tego telefonu już nie ma, więc dokładne sprawdzenie nie jest możliwe” – powiedział. Przypomniał, że w owym czasie zajmował się przygotowaniem paktu senackiego na wybory parlamentarne, w związku z tym współpracował i spotykał się z politykami opozycji, m.in. z:

  • Wadimem Tyszkiewiczem
  • Zygmuntem Frankiewiczem
  • Krzysztofem Brejzą

Wysłał też maila do ówczesnego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, o którym jak mówił bardzo szybko dowiedziały się media bliskie obozowi rządzącemu.

Jacek Karnowski wyraził oburzenie nielegalną inwigilacją i żal, że Sejm nie powołał komisji śledczej w sprawie używania Pegasusa przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Dodał, że wtedy i do tej pory nie postawiono mu żadnych zarzutów, nie był też przedmiotem żadnego śledztwa. Powiedział, iż „tak naprawdę nie przetrawił jeszcze tej sprawy i musi sobie wszystko przemyśleć”. Wtórował mu senator Sławomir Rybicki, który ubolewał, że we współczesnej Polsce używa się przeciwko opozycji metod podobnych do tych, które stosowała Służba Bezpieczeństwa w PRL.

Afera ta pokazała, że kontrola władzy nad obywatelami jest nadal ogromnym problemem w Polsce. Warto mieć na uwadze, że każdy obywatel powinien mieć pewność, że jego prawa są szanowane i jego prywatność chroniona.

Ataki hakerskie na polskich polityków

Przewodniczący komisji senator Marcin Bosacki podkreślił, że Jacek Karnowski jako prezydent Sopotu brał udział w przygotowaniach do wyborów parlamentarnych i kontaktował się z liderami opozycji. Poinformował, że z prac komisji wynika, iż jesienią 2017 r. pozyskany został Pegasus, użyto go po raz pierwszy pod koniec tego roku, natomiast intensyfikacja ataków miała miejsce na przełomie 2018 i 19 r. W czasie, kiedy atakowano Jacka Karnowskiego, atakowano również Romana Giertycha, w owym czasie adwokata rodziny Tusków.

Senator Marcin Bosacki zapowiedział, że na podstawie dotychczas zebranych informacji komisja ma zamiar ustalić związki czasowe i przyczynowo-skutkowe powiązane z operacjami z wykorzystaniem Pegasusa:

  • związki czasowe
  • przyczynowo-skutkowe powiązane z operacjami

Pozdrawiamy

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ann/

Cieszymy się, że władze podjęły działania w celu wykrycia osób odpowiedzialnych za ataki hakerskie na polskich polityków. Przestrzeganie prawa i bezpieczeństwo w sieci powinny być priorytetem.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ