Polityka

KPRM: Polska jest jednym z liderów w UE pod względem najniższego poziomu bezrobocia (komunikat)

– Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Polska jest jednym z liderów w Unii Europejskiej pod względem najniższego poziomu bezrobocia

Urząd statystyczny Unii Europejskiej Eurostat podał, że w listopadzie 2022 r. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3 proc. Jesteśmy na podium państw z najniższym bezrobociem w UE. Dzięki naszym działaniom pracodawcy nie tylko utrzymują miejsca pracy, ale również tworzą nowe. Obniżyliśmy podatek CIT z 19 proc. do 9 proc. dla przedsiębiorców, a dla pracowników zmniejszyliśmy podatek dochodowy z 17 proc. na 12 proc., podnieśliśmy płacę minimalną oraz stawkę godzinową.

Pomoc przedsiębiorcom – obniżenie podatków i tarcze ochronne

Przedsiębiorcy stanowią nieodłączny element całej polskiej gospodarki. Wspieramy ich działalność szczególnie w czasach kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 i agresją Rosji na Ukrainę. Przedsiębiorstwa mogą liczyć na rządowego wsparcie finansowe i obniżenie podatków.

Zadbaliśmy o utrzymanie milionów miejsc pracy dzięki wprowadzonej Tarczy Antykryzysowej w czasie trwania pandemii. Obecnie zamroziliśmy stawki za energię elektryczną dla przedsiębiorców, by wesprzeć ich działalność w czasie wysokich cen surowców.

Naszym głównym celem jest również promowanie inwestycji, przy jednoczesnym ograniczeniu formalności i likwidowaniu barier. Dlatego obniżyliśmy podatek CIT z 19 proc. do 15 proc., a następnie z 15 proc. do 9 proc. Dodatkowo przedsiębiorcy korzystają z łatwiejszego i elastyczniejszego odliczania VAT dzięki SLIM VAT.

Utrzymanie miejsc pracy oraz zwiększenie dochodów polskich firm

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) to spółka akcyjna Skarbu Państwa, która wspiera restrukturyzację polskich przedsiębiorstw. ARP dba również o nowe kontrakty dla H. Cegielski w Poznaniu. Jedna z najstarszych firm produkujących tabor kolejowy odnotowała 10 razy większe obroty w wysokości 390 mln zł w porównaniu z tymi sprzed 9 lat.

– Drodzy pracownicy w różnych zakładach pracy, przypomnijmy sobie jak było, tę długą listę niszczonych zakładów pracy. Wspomnę tylko o kilku: Emalia Olkusz, Autosan, Krośnieńskie Fabryk Szkła, albo Cukrownia Łapy, czy Hydrobudowa Gdańsk i Stocznie Szczecińskie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. I dodał: – dzisiaj mamy w ręku politykę gospodarczą, którą staramy się w najlepszy możliwy sposób wykorzystywać dla dobra polskiego przemysłu, żeby takie perły jak Cegielski w Poznaniu odzyskiwały swój blask.

Zwiększenie płacy minimalnej oraz stawki godzinowej

Dbamy nie tylko o pracodawców, ale również o pracowników. Na przestrzeni kilku ostatnich lat znacząco wzrosła płaca minimalna a razem z nią stawka godzinowa. Minimalne wynagrodzenie za pracę:

– w 2015 r. wynosiło 1750 zł brutto,

– od 1 lipca 2023 r. będzie wynosić 3600 zł brutto

To wzrost o blisko 106 proc.

Kwota netto płacy minimalnej, czyli „na rękę”:

– w 2015 r. wynosiła 1286,16 zł,

– od 1 lipca 2023 r. będzie w wysokości 2783,86 zł netto.

Stawka godzinowa wynosi:

– od początku 2023 r. 22,80 zł brutto,

– od 1 lipca 2023 r. – 23,50 zł brutto.

– Przypomnijmy sobie tę pracę za 5 zł za godzinę. Tą wielką falę bezrobocia, trzecią wielką falę bezrobocia. To nie tak dawno raptem 9, 10 lat temu, kiedy bezrobocie sięgało prawie 15 proc. – 2,3 mln ludzi bez pracy – przypomniał szef polskiego rządu.

Bezrobocie w strefie euro i krajach Unii Europejskiej

W listopadzie 2022 r. według danych publikowanych przez urząd statystyczny Unii Europejskiej stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 6,5%, a w krajach UE 6 proc. Najniższy poziom bezrobocia odnotowany został w Czechach, Polsce i Niemczech. U naszych południowych sąsiadów zaledwie 2,7 proc. społeczeństwa jest bezrobotnych. Natomiast w Polsce i Niemczech bezrobocie jest na poziomie 3 proc. Krajem z najwyższym wskaźnikiem bezrobocia jest Hiszpania, który osiągnął tam 12,4 proc.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ kkr/ mhr/


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version