Rozpoczęło się EFNI. Świat w czasach niepewności
Gospodarka / Biznes

Rozpoczęło się EFNI. Świat w czasach niepewności

Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji, witając uczestników konferencji, powiedziała, że przejawem niepewności jest chociażby zatrzymanie przez CBA Macieja Wituckiego, prezydenta Konfederacji Lewiatan i wiceprzewodniczącego Rady Dialogu Społecznego.

Henryk Orfinger, pierwszy wiceprezydent Konfederacji Lewiatan przeczytał oświadczenie dotyczące zatrzymania szefa Lewiatana, w którym podkreślono, że nastąpiło ono w czasie nadzwyczajnego posiedzenia Prezydium Rady Dialogu Społecznego i w dniu otwarcia jednej z największych konferencji w tej części Europy.

„Niezależnie od powodów nie było podstaw do zatrzymania w takiej formie. Dokonano tego w nocy w hotelu w Gdańsku, aby następnie przewieźć zatrzymanego do Wrocławia. Zatrzymanie dotyczy śledztwa w jednej ze spraw gospodarczych, które toczy się już od wielu lat. Szef Lewiatana wielokrotnie składał w tej sprawie wyjaśnienia i był zawsze do dyspozycji prokuratury” – głosi oświadczenie.

Gości EFNI powitali również Jerzy Buzek – przewodniczący Rady Programowej EFNI, Magdalena Czarzyńska-Jachim – wiceprezydentka Sopotu, Fredrik Persson – przewodniczący BussinesEurope i Leszek Bonn – wicemarszałek województwa pomorskiego.

Gościem specjalnym pierwszego dnia konferencji był John Keane – politolog, profesor, University of Sydney i Wissenschaftszentrum Berlin (WZB). Swoje wystąpienie poświecił niepewności.

„W czasach niepewności coraz bardziej doceniamy demokrację. Rządy despotyczne starają się zarządzać niepewnością, m.in. poprzez jej ukrywanie. Tymczasem demokracja publicznie przyznaje, że niepewność istnieje i pozwala społeczeństwom radzić sobie z jej skutkami. Demokracja daje nam pewność, dopuszcza krytykę władzy, co pozwala walczyć z arogancją rządzących. Chroni przed głupimi decyzjami, które przynoszą szkody. Przed niepewnością może nas uratować tylko prawda” – powiedział John Keane.

W sesji otwarcia „Świat w czasach niepewności” zaproszeni goście odnosili się do tego wystąpienia.

„Każda niepewność rodzi szansę” – podkreśliła Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, radczyni prawna i prezeska zarządu, Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Jej zdaniem tą szansą w dzisiejszych czasach jest prawdziwa polityka klimatyczna, która może być motorem napędowym rozwoju społecznego. Odnosząc się do demokracji, przekonywała, że jest ona silna, jeśli oddaje glos ludziom inaczej myślącym, krytykującym decyzje władz.

Karolina Wigura, historyczka idei, profesor, Uniwersytet Warszawski, stwierdziła, że niepewność może być dobra lub zła. Lepsze jest to, co oznacza mniej cierpienia. – Demokracja jest lepsza niż jej brak, bo jest mniej cierpienia – powiedziała.

Marek Rozkrut, główny ekonomista na Unię Europejską i region CESA, EY zwrócił uwagę, że obecnie mamy dużo niepewności w biznesie.

„Firmy nie wiedzą, jak planować przyszłość, kreślą różne scenariusze. Ale to, co się dzieje jest także szansą na przyspieszenie transformacji cyfrowej i klimatycznej. Należy jednak pamiętać, że kryzys uderza w najbardziej ubogie gospodarstwa domowe, zwiększając nierówności społeczne” – dodał.

Jacob Turowski, Public Policy Director, Central and Eastern Europe, Meta optymistycznie wypowiedział się o niepewności.

„Niepewność może być czymś dobrym, ponieważ sprzyja innowacyjności, która jest korzystna dla społeczeństwa” – podkreślił.

Dyskusję moderował Radosław Markowski, dyrektor Centrum Studiów nad Demokracją, Uniwersytet SWPS w Warszawie.

Źródło informacji: Konfederacja Lewiatan


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ