Rozpoczęto przyjmowanie nominacji do nagrody im. Pawła Adamowicza
Polityka

Rozpoczęto przyjmowanie nominacji do nagrody im. Pawła Adamowicza

Podczas drugiego dnia Zgromadzenia Ogólnego ICORN w Gdańsku, prezydent Aleksandra Dulkiewicz ogłosiła otwarcie naboru kandydatów w drugiej edycji nagrody im. Pawła Adamowicza. Poinformowała również, że sekretariat nagrody zostanie umiejscowiony w Gdańsku.

„Jest to nagroda za doskonałość i odwagę w promowaniu wolności, solidarności i równości. Wierzył w to nie tylko prezydent Adamowicz, ale my wszyscy, partnerzy tej inicjatywy również wierzymy, że te wartości należy promować” – mówiła prezydent Dulkiewicz.

Podkreślała, że najlepszą metodą promocji tych wartości jest dbanie o nie „w swoich krajach, swoich miastach czy wspólnotach”.

„Proszę państwa do promowania naszej nagrody wśród osób, instytucji lub inicjatyw, które mogłyby zostać tą nagrodą wyróżnione – mówiła prezydent Gdańska. Zaznaczyła również, że – małe działania pomnożone przez tysiące mogą zmienić świat, nie tylko w naszych wspólnotach, ale wszędzie”.

O wartościach związanych z nagrodą im. Pawła Adamowicza mówił też pierwszy wiceprzewodniczący Komitetu Regionów UE Vasco Alves Cordeiro. Podkreślał, że we współczesnej Europie trzeba wspierać demokrację i społeczeństwo obywatelskie.

„Niezależnie od tego skąd pochodzimy łączą nas wyzwania i wspólne wartości” – mówił wiceprzewodniczący KR.

Cordeiro przypomniał również zaangażowanie Pawła Adamowicza w działania na rzecz obrony demokracji oraz praw mniejszości. „Przypominanie Pawła Adamowicza przez tę nagrodę daje siłę wszystkim, którzy walczą o te wartości na naszym kontynencie i w innych częściach świata” – podkreślał.

Dyrektor wykonawczy ICORN Helge Lunde przypomniał genezę ustanowienia nagrody oraz jej pierwszą laureatkę – burmistrz Kolonii Henriette Reker. Poinformował, że wszystkie miasta zrzeszone w sieci ICORN mogą nominować kandydatów do nagrody. Osoby lub organizacje zgłoszone no nagrody powinny reprezentować wartości: solidarności, wolności i równości.

Europejski Komitet Regionów jest zgromadzeniem przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych UE ze wszystkich 27 państw członkowskich. Został utworzony w 1994 r. w następstwie podpisania traktatu z Maastricht, a jego misją jest włączenie samorządów regionalnych i lokalnych w proces decyzyjny UE.

Paweł Adamowicz był aktywnym członkiem Komitetu; angażował się m.in. w inicjatywy związane z budową społeczeństwa obywatelskiego. Prezydent Gdańska zmarł 14 stycznia 2019 r. w wyniku ciężkich obrażeń po ugodzeniu nożem podczas gdańskiego finału WOŚP. Miał 53 lata.

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia (ICORN), będąca jednym z inicjatorów Nagrody im. Pawła Adamowicza, jest międzynarodową organizacją skupiającą 75 miast i regionów w Europie i poza nią, która oferuje bezpieczne schronienie prześladowanym pisarzom i artystom, propaguje wolność słowa, broni wartości demokratycznych i działa na rzecz międzynarodowej solidarności. Ponad 250 pisarzy i artystów otrzymało możliwość pobytu w mieście należącym do sieci ICORN. Paweł Adamowicz włączył Gdańsk do sieci ICORN w 2017 r.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy

 


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ