Gospodarka / Biznes

Jak zaplanować przyszłość Europy w cieniu wojny? Kolejni decydenci i praktycy biznesu dołączają do XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego

„Już za niecały miesiąc spotkamy się w reprezentatywnym gronie ekspertów, praktyków oraz przedstawicieli europejskiej polityki, by porozmawiać o tym, co jest w tej chwili najważniejsze. Jak odpowiedzieć na największe od dziesięcioleci wyzwanie? W jaki sposób odbudować europejską gospodarkę, zerwane łańcuchy dostaw i zaufanie biznesowe po pandemii i wojnie? To tylko wybrane tematy, które wypełnią trzy dni kongresowych debat” – zapowiada Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. „Zgodnie z dotychczasową formułą Kongresu nie zabraknie tematów związanych z innowacjami, startupami, rolą młodych liderów w Europie i wielu innych. Zapraszamy do rejestracji i udziału w wydarzeniu” – dodaje.

XIV Europejski Kongres Gospodarczy zainauguruje debata pn. „Wojna w Europie. Plan dla Ukrainy”, w trakcie której eksperci omówią skutki wojny w Ukrainie, agresywnej polityki Rosji i zmiany w globalnej architekturze geopolitycznej. Nie zabraknie pytań o wyzwania, przed jakimi stanęła Europa oraz o to, jak racjonalnie i efektywnie wspierać Ukrainę w aspekcie politycznym i militarnym oraz – po zakończeniu wojny – w odbudowie jej gospodarki. Eksperci omówią także negatywne konsekwencje wojny dla gospodarki europejskiej oraz przedstawią pomysły, jak je zminimalizować. Swoją obecność w sesjach plenarnych potwierdzili już m.in. komisarz Unii Europejskiej ds. energii Kadri Simson, wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna, Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Rady EEC, Simonas Gentvilas, minister środowiska Litwy, Gregory Hands, minister biznesu, energii i strategii przemysłowej Wielkiej Brytanii oraz minister ds. Unii Europejskiej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Konrad Szymański. Udział w otwarciu Kongresu weźmie Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce.

W ramach głównych nurtów tematycznych, które obejmują takie obszary jak: wojna w Europie – plan dla Ukrainy; zielona transformacja i odbudowa gospodarki; globalny handel i geopolityka; digitalizacja; nauka i kompetencje w zmieniającym się świecie, nie zabraknie najbardziej aktualnych i szeroko dyskutowanych tematów. Prelegenci Kongresu omówią wpływ rosnącej inflacji na biznes, nowe ramy strategii biznesowych obejmujące środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny, działania stymulujące do redukcji emisji. W programie szeroko dyskutowane będą zmiany w podejściu do odnawialnych źródeł energii, paneliści zastanowią się, czy wodór to paliwo przyszłości oraz jak rozwinie się e-mobilność w miastach i metropoliach. Dokąd zaprowadzi nas sztuczna inteligencja i czy metaverse to nowy wirtualny świat? Cyberbezpieczeństwo, cyberzagrożenia, dezinformacja i cyfrowa transformacja – to aktualne i poruszające wyobraźnię zagadnienia w ramach XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego podzielą się m.in. Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego; Andrzej Bittel, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu w Ministerstwie Infrastruktury; Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju; Rafał Brzoska, prezes InPost; Joanna Burnos, założycielka LEADERIS Institute, członkini rady doradczej, The Alliance Of Her; Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź; Aleš Chmelař, wiceminister spraw zagranicznych Czech; Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polska Grupa Energetyczna SA, prezes Rady Zarządzającej, Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE); Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. gospodarki służącej ludziom; Przemysław Gdański, prezes Bank BNP Paribas; Władysław Grochowski, prezes Arche; Natalia Hatalska, CEO, założycielka infuture.institute, autorka bloga hatalska.com; Dawid Jakubowicz, prezes Ciech; Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu ds. Światowego Forum Miejskiego; Jarosław Królewski, CEO, Synerise; Jacek Kujawa, wiceprezes LPP; Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska w latach 2019-2021; Piotr Naimski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów; Henryk Orfinger, przewodniczący rady nadzorczej Dr Irena Eris; Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex; Paweł Poszytek, dyrektor generalny, FRSE dyrektor, Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności; Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, prorektor ds. współpracy z zagranicą i ESR, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie; Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej; Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland; Sebastian Skuza, sekretarz stanu, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, Ministerstwo Finansów; Artur Soboń, sekretarz stanu, Ministerstwo Finansów; Jarosław Sroka, członek Kulczyk Investments; Katarzyna Szymielewicz, współzałożycielka, prezeska, Fundacja Panoptykon; Mourad Taoufiki, Country Manager, Amazon.pl; Tomasz Wolanowski, prezes ABB; Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego; Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Europejski Kongres Gospodarczy to również wydarzenia towarzyszące. Po raz pierwszy w jego ramach odbędzie się Europejskie Forum Młodych. Ideą Forum jest zapewnienie przestrzeni dla aktywnych działaczy młodzieżowych z krajów Unii Europejskiej, Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego oraz Polski do dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania kontaktów oraz dyskusji o ważnych tematach dla młodych ludzi w całej Europie. W spotkaniu udział weźmie około 150 młodych aktywistów z całej Europy oraz kilkuset studentów regionalnych uczelni i przedsiębiorców, uczestników Kongresu.

W kwietniu już po raz siódmy na scenie Europejskiego Kongresu Gospodarczego staną uczestnicy konkursu Start-Up Challenge, odbędą się także kolejne edycje konkursów Top Inwestycje Komunalne, Inwestor Bez Granic, swoją kontynuację będzie miał także Ranking Inicjatyw Dekarbonizacyjnych.

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP. Debaty będzie można również śledzić w internecie.

Rejestracja uczestników odbywa się na stronie wydarzenia eecpoland.eu.

Więcej informacji:

Europejski Kongres Gospodarczy – www.eecpoland.eu

Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP – www.ptwp.pl

Zobacz również:

Facebook: facebook.com/EECKatowice

LinkedIn: www.linkedin.com/showcase/europejski-kongres-gospodarczy/

Twitter: twitter.com/EECKatowice #EKG2022 #EEC2022

KONTAKT:

Aneta Miler

Biuro prasowe EEC/Imago PR

tel. 609 880 115

e-mail: aneta.miler@imagopr.pl

Źródło informacji: Biuro prasowe Grupy PTWP

 


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version