Burmistrz Kolonii laureatką pierwszej Nagrody im. Pawła Adamowicza
Gospodarka / Biznes

Burmistrz Kolonii laureatką pierwszej Nagrody im. Pawła Adamowicza

Wyróżnienie zostało przyznane wspólnie przez miasto Gdańsk, Międzynarodową Sieć Miast Schronienia (ICORN) oraz Europejski Komitet Regionów. „Nagroda propaguje spuściznę Pawła Adamowicza w obronie demokracji na szczeblu lokalnym oraz stanowi hołd i uznanie dla wszystkich osób, które odważnie i uczciwie stawiają czoła nietolerancji, radykalizacji, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii” – podkreślono w komunikacie Komitetu Regionów.

Henriette Reker jest pierwszą kobietą pełniąca funkcję burmistrza Kolonii. Została uhonorowana za „odwagę i determinację, którymi wykazała się w ciągu ostatnich 20 lat w promowaniu różnorodności, solidarności i integracji jako nieodłącznej części tożsamości Kolonii”. W 2015 r. burmistrz została zaatakowana nożem w reakcji na jej zaangażowanie na rzecz wspierania społeczności migrantów i ich integracji. „Ten akt przemocy nie zniechęcił jej do dalszego podtrzymywania bliskich jej wartości w życiu publicznym oraz w ramach prowadzonych przez nią polityk i projektów” – wskazali organizatorzy nagrody.

Reker cytowana w komunikacie Komitetu Regionów podkreśliła, że jest dumna z tej szczególnej nagrody.

„Wszystkie kwestie, których ta nagroda dotyczy, wszystkie wspomniane wartości są mi szczególnie bliskie. Przemoc nigdy nie była i nigdy nie będzie rozwiązaniem. Może być tylko pierwszym krokiem w złym kierunku. Dlatego musimy bronić pokoju, otwartego dialogu i jedności” – oznajmiła.

Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów i gubernator regionu Macedonia Środkowa Apostolos Cicikostas zaznaczył, że Paweł Adamowicz dał wyraźny przykład tego, w jaki sposób politycy na wszystkich szczeblach muszą bronić „naszych wspólnych wartości europejskich”.

„Jego dziedzictwo stanowi punkt odniesienia dla burmistrzów i przywódców regionalnych zaangażowanych w walkę z nietolerancją. Nagroda jest hołdem dla zaangażowania Pawła Adamowicza na rzecz jego społeczności lokalnej oraz uwidacznia i nagradza liderki i liderów demokracji i osoby broniące naszych wspólnych wartości” – ocenił szef Komitetu Regionów.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zwróciła uwagę, że ustanowienie Nagrody im. Pawła Adamowicza jest hołdem i uznaniem dla ludzi odważnych i sprawiedliwych w przeciwdziałaniu nietolerancji, radykalizacji, mowie nienawiści, terrorowi i ksenofobii.

„Dla tych, którzy w swoich środowiskach promują równe szanse, włączenie społeczne i podstawowe prawa człowieka. Dla tych, którzy czerpią inspirację ze spuścizny Pawła Adamowicza i ją rozwijają. Henriette Reker, burmistrz Kolonii, jest właśnie taką odważną i prawą osobą. Dziś zostaje wybrana pierwszą laureatką Nagrody noszącej imię Pawła Adamowicza. Mamy nadzieję, że będzie pielęgnować te uniwersalne wartości, za które życie oddał Paweł Adamowicz” – podkreśliła Dulkiewicz.

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Pawła Adamowicza odbędzie się 27 stycznia podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia (ICORN), będąca jednym z inicjatorów Nagrody im. Pawła Adamowicza, jest międzynarodową organizacją skupiającą 75 miast i regionów w Europie i poza nią, która oferuje bezpieczne schronienie prześladowanym pisarzom i artystom, propaguje wolność słowa, broni wartości demokratycznych i działa na rzecz międzynarodowej solidarności. Ponad 250 pisarzy i artystów otrzymało możliwość pobytu w mieście należącym do sieci ICORN. Paweł Adamowicz włączył Gdańsk do sieci ICORN w 2017 r.

Z kolei Europejski Komitet Regionów jest zgromadzeniem przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych UE ze wszystkich 27 państw członkowskich. Został utworzony w 1994 r. w następstwie podpisania traktatu z Maastricht, a jego misją jest włączenie samorządów regionalnych i lokalnych w proces decyzyjny UE. Paweł Adamowicz był aktywnym członkiem Komitetu; angażował się m.in. w inicjatywy związane z budową społeczeństwa obywatelskiego. Znany był też z działalności na rzecz integracji imigrantów oraz działalności na rzecz praw mniejszości seksualnych.

W 2019 r. Komitet Regionów upamiętnił zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska nazywając jego imieniem część budynku przy ulicy Belliard 99-101 w dzielnicy europejskiej w Brukseli, gdzie mieści się siedziba KR.

Paweł Adamowicz został ugodzony nożem 13 stycznia 2019 r. podczas gdańskiego finału WOŚP przez 27-letniego Stefana W. Prezydent Gdańska trafił do szpitala z ciężkimi obrażeniami, w wyniku których zmarł następnego dnia. Miał 53 lata.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ